Zbyl vám na zahradě opuštěný kout zahrady či svah? Na tomto místě si můžete vybudovat zajímavou skalku, která ozdobí vaši zahradu. Kouzlo skalky se skrývá v jedinečné iluzi jiné flóry, které přenesete na svou zahradu.
Umístění skalky a velikost
Podle vašich časových možností promyslete velikost skalky. Skalka není bezúdržbová, ba naopak. vyžaduje hodně času a práce. Zvolte si tedy ideální velikost právě pro vás. Máte-li času méně, postačí vám i menší skalka, která zahradu zútulní, pokud je váš čas neomezený, začněte se stavbou velké skalky. Skalku můžete vytvářet i v kamenných korytech či nádobách. Skalku můžete také budovat kdekoliv, ale pro rostliny je výhodné, pokud jsou umístěny na východní či jižní straně zahrady. Opravdu vkusně vypadá, pokud skalka navazuje na terasu či tvoří zajímavý relaxační kout zahrady, protože právě na tomto místě ji můžete obdivovat. Vyhněte se však umístění skalky pod listnatými stromy, koho by také bavilo stále čistit kameny a skalku zapadanou listím.
Kvalitní základ
Kvalitním základem skalky nejsou jen vhodně vybrané kameny, ale především dobrá půda. Vhodná je těžší půda provzdušněná pískem či jemnou sutí z lomu. Nejste-li si jistí, jakou zeminu byste na skalku měli zvolit, zkuste jednoduchý test. Pokud si vezmete půdu do rukou a drží pohromadě, měla by se ještě promíchat s pískem.
Kameny, kameny, kameny…
Základem skalky jsou však kameny. Potřebovat jich budete opravdu hodně, zvláště pokud budete tvořit skalku větších rozměrů. Začněte však modelováním terénu. Tvořte umělé „vlny“ či zajímavé hrbolky. Zvolit můžete pískovce či ruly. Placaté kameny stavte svisle či šikmo a snažte se mezery orientovat na západ či východ, aby nedocházelo k vysychání půdy. Kameny můžete shánět v lomech či specializovaných prodejnách. Materiál by měl být stejnorodý. Při tvorbě skalky se kameny zasazují jednou třetinou výšky do půdy. Mezi kameny upěchujte zeminu a prostor vynechávejte podle budoucích rostlin. Myslete i na kamenné chodníčky, které vám dají šanci vytrhávat plevel.