Septik: Jak se o něj správně starat?

Čeká vás pořízení septiku k čištění odpadních vod? Dbejte na správnou starost o septik, abyste se již preventivně vyhnuli nepříjemnému zápachu a dalším starostem. 

Enzymy v septiku

Enzymy jsou účinnými rozkladači tuhého odpadu, který následně slouží jako strava pro bakterie. Díky dostatku enzymů se bakterie rychleji množí a začínají produkovat další enzymy, které znovu odpad rozloží a bakterie mají co požírat. Jedná se o účinný odpadový koloběh, který čistí septik od nečistot. Stálá aktivita bakterií zabraňuje vzniku zápachu. Důležité je dbát na to, co lijete do odpadu. Nezapomínejte na to, že bakterie jsou živými organismy, které mohou agresivní přípravky zahubit. Trápí-li vás problém se zápachem ze septiku, vyhněte se používání prostředků s obsahem chlóru.

Kalové čerpadlo a čištění svépomocí

Dobrým způsobem čištění septiku může být kalové čerpadlo, které vám pomůže septik vyčisti svépomocí. Vybírat si můžete z různých typů čerpadel, přičemž většina z nich si poradí i s nečekaným odpadem, menší kamínky apod. Kalová čerpadla však zvládnou vše. Vybrat si můžete mezi ponorným a povrchovým čerpadlem, přičemž ponorné zařízení se spouští do septiku, povrchové se nechává mimo septik a hadicí se odsává kal.

Nezapomeňte na údržbu před zimou

Před zimou, když se teploty blíží pod bod mrazu, nezapomeňte do septiku vhodit zazimovací bakterie. V chladných obdobích, v teplotách pod nulou, se pevné částice a kal začínají rozkládat pomaleji. Pozor, aby se vám na povrchu odpadních vod nevytvořila zamrzlá krusta. Důvodem je pomalejší vyhnívací proces, kvůli kterému můžete i septik cítit během zimních měsíců více než v létě. Pokud nezapomenete na zazimovací bakterie, můžete být celkem v klidu. Tyto bakterie umí organický odpad rozložit a zima procesu vyhnívání stejně nezabrání. Tento proces byste měli opakovat každou zimu.