Dřevostavby se v posledních několika letech staly velmi trendy záležitostí a stále více lidí se navrací zpět k tradici v podobě dřeva. Klasickým zděným domům už pomalu odzvonilo. Proč je však dřevostavba lepší volbou? A je to mu opravdu tak?
Když si zvolíte zděný dům
Jen když projíždíte Českou republikou, musíte si všimnout, že zde je výstavba rodinných domů z cihel a malty velmi častou. Ať už je příčinou stereotyp ve stavebnictví, lidé se často pouštějí do stavby zděných domů. Asi nejlepším stavebním materiálem je v tomto ohledu pálená cihla, která má dlouhou životnost. Jaké jsou však výhody zděné stavby? Kromě osvědčenosti a věrnosti tradici při použití klasických materiálů je to i minimální náchylnost na dotvarování. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, pracné stavění, náročné podmínky pro přesun materiálu či zbytečné výdaje za energie i časové rozpětí jednotlivých prací na stavbě.
A co dřevostavba?
Rozhodnete-li se pro dřevostavbu, vracíte se zpět v čase a původním tradicím. Tou největší výhodou dřevostavby je tzv. suchá výstavba a krátká doba stavebních prací. Dřevostavba je i po ekologické stránce dobrou volbou, většinou má též dobré tepelně izolační vlastnosti a tedy i nižší výdaje za energie. I dřevostavba má však své pro a proti. Určitě musíme zmínit vysoké nároky na přesnost, zde záleží na každém detailu, také nízká odolnost proti živelným pohromám a vysoké nároky na požární bezpečnost. I montáž panelů může zabrat dost času, práce zabere i několik týdnů. Stavba rodinného domu trvá v průměru asi 50 týdnů, což se nedá s výstavou dřevostaveb srovnávat. Dřevostavba je bezesporu méně energeticky náročná, je modernější a pečlivě propracovaná. Klasický zděný dům je vlastně obyčejný a jeho výstavba trvá opravdu dlouho. Rozhodující však bývá především finanční situace. Už víte, jaký dům byste si zvolili?