Organická neboli přírodní hnojiva: Dejte stopku chemii a pěstujte zdravěji!

Syntetická hnojiva mnozí pěstitelé považují za malý zázrak. Umožňují jim vypěstovat podstatně větší úrodu – obsahují totiž mnohem více živin než hnojiva organická. Jejich aplikace je navíc lépe předvídatelná. Složení je vždy stejné a nehrozí, že rostliny utrpí nedostatkem nebo naopak přebytkem živin. Ale jsou tyto výhody dostatečné, když uvážíme rizika? Negativní dopad na životní prostředí je neoddiskutovatelný. Do plodin se navíc často dostávají i látky, které jsou pro lidský organismus nebezpečné.

Zájem o hnojení přírodní cestou roste

Důraz na zdravější životní styl jde ruku v ruce s tím, co konzumujeme. Současná společnost se opět vrací k pěstování vlastního ovoce a zeleniny a preferuje organická hnojiva před chemickými koktejly. Výhody jsou nesporné: jsou ekologická a z hlediska dlouhodobé produktivity půdy mnohem efektivnější. Na druhou stranu není od věci uvážit nevýhody – nesprávné zakompostování může zapříčinit množení nežádoucích (choroboplodných) mikroorganismů. Problematický může být i proměnlivý obsah živin – méně zkušený zahrádkář nemusí správně odhadnout optimální množství s ohledem na aktuální stádium růstu.

Přírodní hnojivo pořídíte i jako balené

Jak snadno vyrobit přírodní hnojivo? Možností je víc než dost – mnozí zahrádkáři si pochvalují nálev z kopřiv, které obsahují spoustu potřebných látek (fosfor, dusík, draslík, železo…) a chrání rostlinu před mšicemi. Chovatelé drůbeže zase mohou zužitkovat slepičince. A samozřejmě neváhejte využívat i mulč v podobě čerstvě posekané trávy, pilin, dřevní štěpky či spadaného listí.

Pokud výroba přírodního hnojiva není ve vašich silách, nevadí. Objednejte si vyhnojený zahradní substrát nebo balené organické hnojivo. Velmi dobře funguje koňský hnůj a směsi na jeho bázi.