Osázejte svůj dům levandulí! Má to své výhody

Levanduli se skvěle daří na místech, kde svítí slunce a půda je sušší. Osázejte svůj dům nádhernou levandulí. Díky ní bude váš pozemek vypadat jako z pohádky. Nejenže levandule nádherně voní, dodává domu jedinečný ráz, ale později ji můžete náležitě zužitkovat. 

Omamná vůně

Zasadíte-li si na svém pozemku levanduli, ať už u domu či na zahradě, získáte rostlinku s omamnou vůní, která má navíc krásné fialové květy. Vhodné je zasadit levanduli pod okny a v obvodu celého domu. Dobře vysává vlhkost a daří se jí na slunných místech, právě u fasád domů, které jsou vyhřáté.

Estetický ráz

Díky jejím fialovým kvítkům bude vypadat váš dům jako z pohádky. Přidat můžete k levandulím i další květiny, například růže a získáte dvojí voňavé kombo. Levandule navíc evokuje klid a relaxaci, nejen svými účinky, ale i zemí původu, Francie, Provence, toto místo by měl za život navštívit opravdu každý.

Jak levanduli využít?

Pěstování vlastní levandule na zahradě navíc skýtá mnoho výhod. Sbírat můžete květy levandule, sušit je a buď je mít přímo u postele pro lepší spánek nebo s nimi plnit látkové pytlíčky a přidávat je do výplně polštářů. Levandule má totiž zklidňující účinky a díky její vůni rychle a snadno usnete. Květy levandule se také přidávají do směsi čajů spolu s chmelem, třezalkou a meduňkou. Tato kombinace vás rychle uspí. Čerstvou levanduli však můžete použít i v kuchyni. Stačí pár lístků levandule a několik květů vhodit do karafy s vodou, zalít vodou a přidat trochu citronové šťávy  a chutné osvěžení je na světě. Připravit si však můžete i levandulovou zmrzlinu šťávu, v tomto ohledu se kreativitě meze nekladou. Levandulí můžete také odměnit své blízké, kteří k vám zavítali na návštěvu. Levandule je jednoduše všestrannou rostlinou, která by na žádné zahradě neměla chybět.