Je výhodnější topit elektřinou nebo plynem?

V posledních několika letech jsou roční období v České republice poněkud nevyzpytatelná. Zima umí být pěkně dlouhá a mrazivá, ale také mírná a bez sněhu. Topná sezóna se však stále protahuje a domácnosti musí do tepla investovat trochu více. Jaké topení však zvolit? Co je ekonomicky výhodnější, topení plynem nebo elektřinou?

Topení na základě vašich požadavků

To, jestli si vyberete plyn nebo elektřinu, nelze stanovit jen cenou za jednotku, i když se to může zdát být nejjednodušší volbou. Jestli vás opravdu zajímá, co je výhodnější, musíte si srovnat nejen náklady na samotné energie. Podstatná je především dispozice vašeho bydlení a výpočet prvotní investice, která by se vám v budoucnu měla vrátit díky úspornějšímu provozu. Při výběru vytápění počítejte předem i s provozními náklady, viz servis. Jedná se totiž o to, co je pro vás výhodnější v dlouhodobém horizontu.

Levnější plyn

Pokud srovnáme průměrné ceny za kWh vychází levněji plyn. Topení plynem je také celkem ekologickým způsobem vytápění. Jeho hlavní nevýhodou je však vyšší vstupní investice. Abyste mohli topit plynem, musíte mít plynovou přípojku, kvalitní rozvody a vhodný komín. Počítejte také s náklady na revize. To vše však nemění nic na tom, že cena plynu je stále pro spotřebitele velmi příznivá. Zvolit si můžete také kondenzační kotel, který má nízkou spotřebu a vaše účty za topení vás už nijak nepřekvapí.

A co elektřina?

I když za elektřinu zaplatíte za kWh vyšší cenu, není na poli topení naprostým outsiderem. Cena za elektřinu se také liší u jednotlivých dodavatelů, takže předem určitě srovnávejte. Pokud máte novou a energeticky nenáročnou stavbu, její volba dává smysl. V malém zatepleném domu vám bude stačit i kvalitní přímotop. Výhodou je využití distribuční sazby D45 při odběru elektřiny. Mezi klady jistě patří i nižší pořizovací náklady a dostupnost elektřiny v celé ČR. Elektřina vyniká také svou bezpečností.