I amatér dokáže svou zahradu dokonale zvelebit. Základní postupy skoro nic nestojí a zvládne je každý

Máte sen o zahradě, která bude esteticky dokonalá? Potom máte možnost sáhnout po různých zahradních architektech, nebo jiných profesionálech. Ti ale něco stojí a ani jejich navržené řešení nebude nic levného. Pokud vás právě toto odrazuje, je na místě zkusit to jinak. Svépomocí. Jak svou zahradu zvelebit, aby byla esteticky dokonalá?

Začněte trávníkem

Krok číslo jedna je jasný. Je třeba zvelebit trávník. Základem je srovnat terén a následně trávu zasít. Ideální je dosáhnout stavu, který všichni znají – anglický trávník. Dokonale hustý a přesně střižený, bude ozdobou každého pozemku. Se správným trávníkem bude zahrada už na první pohled dokonalá a udržovaná. Tímto ale končit rozhodně nemusíme. Jdou i další kroky, jak přispět ke kráse.

Jezírko a skalka

Na esteticky dokonalé zahradě by vodní plocha neměla chybět. Existují různé možnosti, jak jezírko vybudovat. Lze ho koupit, vybudovat svépomocí, nebo použít třeba i starou vanu. Plně postačí jen menší vodní plocha, u které nesmí chybět drobná skalka a trocha vodních rostlin. Jejich výhodou je, že nevyžadují skoro žádnou péči a obvykle se jim vyhýbají také škůdci. Ideálním místem pro umístění jezírka je určitě roh zahrady, aby hlavní středový prostor stále zůstal využitelný.

Osvětlení

Není nic krásnějšího než posezení na zahradě při západu slunce. Celkový dojem dokáže skvěle vylepšit i taková drobnost, jako je zahradní osvětlení. A není důvod se obávat, že budete muset tahat kabely. Dnes už lze pořídit řešení s akumulátorem, který je dobíjen solární energií. Slunce přes den nabije baterky, které během večera a noci dodávají energii světlu. Řešení jednoduché a zcela bez údržby.

Cestičky

Mohou mít, ale také nemusí mít svou praktickou funkci. V druhém případě budou sloužit k optickému rozdělení celé plochy zahrady, což k jejímu estetickému vnímání také velmi pozitivně prospěje. Samozřejmostí by měla být volba přírodních materiálů, které budou dobře ladit s okolní přírodou.