Na co si dát pozor při pěstování ve vyvýšeném záhonu

V současné době se pěstování vlastních plodin, nebo okrasných květin ve vyvýšeném záhonu setkává s velkou oblibou. Na co si při tomto druhu pěstování dát pozor?

Než se do toho pustíte

Než se pustíte do umístění svého vyvýšeného záhonu, vždy se přesvědčte, že máte okolo dostatek možnosti k sekání trávy nebo údržbě okolní plochy. Zkontrolujte rozměr zahradní benzínové sekačky. Projdete snadno kolem záhonu? Pokud máte zahradní traktory, je dobré si zkontrolovat, zda projedete i tímto typem zahradní techniky. Snad jen ti, kdo mají robotické sekačky nemusejí téměř nic měřit. Robot se zkrátka vejde téměř všude.

Vyčistěte prostor pod záhony

Ještě, než záhon umístíte, dobře si vyčistěte prostor, na kterém budou stát. Rozhodně nepotřebujete, ať vám skrze nové plodiny nebo květiny prorůstá oddenkatý plevel. Svlačec, popenec, pcháč nebo pýr se totiž jen tak nevzdávají. Ideální je zeminu odstranit a nahradit novou. Pokud se vám nechce rýt, nemusíte. Pečlivě odstraňujte jednotlivé rostliny, které na toto místo rozhodně nepatří.

Pozor na vyschnutí

Logicky z polohy vyvýšeného záhonu vyplývá, že se v něm nebude držet voda. To je vždy výhodné zejména v období většího spádu srážek. V případě sucha ale počítejte s tím, že budete muset zalévat skutečně pravidelně.

Aby vydržela konstrukce

Kontakt zeminy se dřevem urychluje destrukci materiálu. Proto ještě, než do květináčů začnete sypat hlínu na dřevo připevněte nopovou fólii. Zamezíte tak rychlému vysychání, ale také se můžete těšit z delší životnosti dřevěné konstrukce. Obecně se hovoří o tom, že nopová fólie oddálí tlení dřeva až o dvě třetiny životnosti konstrukce.

Popřemýšlejte nad tím, jaké rostliny budete pěstovat na vašem stanovišti. Budete záhon umisťovat na plné polední slunce? Letničky, bylinky a některé druhy zeleniny vám zřejmě nepoděkují. Dávají totiž přednost jemnému polostínu.