Proč (ne)bydlet v rodinném domě?

Byt, nebo dům? Dilema, které během života řeší téměř každý. Obojí nabízí výhody i nevýhody a konečné rozhodnutí je vždy otázkou priorit. Následující řádky jsou určeny pro ty, které láká představa vybudování útulné domácnosti v rodinném domě, ale nemají s touto formou bydlení žádné předchozí zkušenosti. Seznámíme vás s největšími plusy a mínusy.

Prostor nade vše

Větší počet místností a spousta životního prostoru. A navrch zahrada, na které člověk může nerušeně relaxovat třeba od rána do večera nebo si splnit sen a chovat zvířata. Tyto vlastnosti většině rodinných domů skutečně nelze upřít. Jen mějte na paměti, že údržba velká domácnosti (natož zahrady) spolkne více času než úklid menšího bytu.

Klid a blízkost přírody

Milovníka velkoměstského životního stylu sice poklidný život na vesnici nebo na kraji města neláká, nicméně spousta lidí po částečném úniku od civilizace touží. Možnost, jak využívat benefity obojího, představuje prodej rodinných domů v hlavním městě. Moderní novostavby v Praze poskytují rezidentům jedinečné zázemí a soukromí vlastní parcely, současné však sází na velmi dobrou občanskou vybavenost a vynikající dopravní dostupnost do centra.

Více příležitostí k seberealizaci

Rodinný dům se zahradou je jasnou volbou pro každého, kdo sní o pěstování vlastní zeleniny a ovoce. Samozřejmě i pro kutily, kteří by nejraději strávili veškerý volný čas v dílně. A co teprve vlastní bazén, altánek, gril a mnohé další stavby a prvky, jež slouží k odpočinku, zábavě či sportování? Tolik příležitostí k volnočasovému vyžití byt nabídnout nemůže.

Pořízení domu je finančně náročnější

Rozhodování mezi bytem a domem je pro většinu lidí také otázkou finančních prostředků. Ceny rodinných domů jsou zpravidla o poznání vyšší, a navíc je třeba počítat i s průběžnými náklady na opravy a údržbu. Sundejte si růžové brýle a položte si otázku, zda domek utáhnete – pokud ano, směle do toho. Jinak hrozí, že se vysněné bydlení promění na dům hrůzy, který spolyká většinu rodinných příjmu. Což nechcete.