Jaké materiály vybrat na terasu? Dřevo nebo dřevoplast?

Přemýšlíte, že byste si na zahradu pořídili terasu, ale pořád si nevíte rady s materiálem? Je lepší vybrat klasiku v podobě dřeva nebo sáhnout po moderním dřevoplastu? Nezapomeňte při výběru také na…

Co vše promyslet?

Při výběru materiálu nespěchejte. Vyberte si vhodné místo, kde byste terasu chtěli mít a dobře si ho prohlédněte a rozmyslete si, jaký má mít terasa tvar, zda na ni bude celý den svítit slunce či zda je ve stínu? Také si rozmyslete, zda chcete dělat pokládku sami a jakou od ni chcete životnost? Vždy musíte skloubit dva požadavky, a to estetické, tedy to, co by se vám líbilo a praktické.  Myslete na potencionální problémy, které by použití určitého materiálu mohlo způsobit. Rozmyslete si, zda máte čas a peníze terasu pravidelně ošetřovat a impregnovat. Pokud máte pocit, že spíše ne, určitě vyberte materiál, který je méně náročný na údržbu.

Využití terasy

Důležité je si také promyslet, k čemu bude terasa využita, to může hrát také svou roli při výběru materiálu. Budete na ni ležet během horkých dnů nebo to bude obložení u domu či bazénu? Při vysokých teplotách se totiž mnoho materiálů přehřívá a uklouznutí na mokré terase také není ničím neobvyklým. Pokud hledáte materiál k bazénu či na místě, kde celý den svítí slunce, vyberte materiál, který vás nespálí či je protiskluzový. Podobně je to i s grilováním, představte si, že vám z grilu vyskočí uhlík. Dřevo shoří, ale dřevoplast bývá samozhášecí.

Výhody použití dřeva

Pokud využijete dřevo jako terasový materiál můžete se těšit těmto výhodám: odolnosti vůči vysokým teplotám, estetickému vzhledu, který působí přírodně, dřevo je odolné vůči plísním, ale za to musíte dřevěná prkna pravidelně ošetřovat a impregnovat, abyste podpořili jejich životnost.

Výhody použití dřevoplastu

Položit dřevoplastovou terasu zvládnete položit i sami, pokud jste zručnější, její údržba je snadná a levná a v dřevoplastu se nedrží bakterie ani plísně.