Jak vybrat vhodný zahradnický substrát?

Bez zahradnického substrátu se v současné době obejde asi málokterý zahradník či pěstitel. Substrát lze právem zařadit mezi jednu z nejpoužívanějších věcí zahradníka. Využívá se do truhlíků, k přesazování pokojových rostlin, do skleníku, na záhony atd. Možností využití substrátu je celá řada. Na výběru vhodného substrátu je proto třeba si nechat záležet. A jak správně vybrat zahradní substrát?

Podle čeho substrát vybrat?

Vybrat zahradnický substrát v zásadě není nikterak složité, jelikož stačí v podstatě zajít do supermarketu a substrát si vložit do nákupního košíku. Ovšem zase tak úplně jednoduché to není. Pozornost je třeba věnovat zejména složení substrátu a jeho kvalitě. Každý druh rostliny totiž preferuje rozdílné složení substrátu, proto je nutné vybírat substrát s ohledem na potřeby rostlin. Jedině tak bude rostlina prospívat.

Substrát s kompostem

V rámci výběru vhodného substrátu je dobré mrknout také na to, zda je součástí substrátu kompost. Kompost totiž poskytne rostlinám živiny, obohatí půdu a zajistí daleko lepší vláhové podmínky v půdě. Není třeba dodávat, že kompost patří mezi organická hnojiva, takže bude přirozeným zdrojem živin bez jakýchkoliv důsledků na rostliny, tak jako je tomu v případě využití chemických hnojiv. Využitím substrátu s kompostem nakonec ušetříte peníze za pořizování hnojiv.

Nechte si substrát namíchat

Při pořizování vhodného substrátu lze využít i specializovaných firem, které vám substrát namíchají. Jednou z těchto firem je společnost Fertia, která vyrábí a prodává univerzální substráty, trávníkové substráty, střešní substráty či substráty přesně podle přání zákazníka. Je tak možné si od nich namíchat specifický substrát přesně podle vašich potřeb. Do výroby nepřidávají žádné chemické látky, tudíž jsou jejich výrobky 100% přírodní. Substrát vám mohou obohatit i o vlastní kompost, jelikož jejich součástí je kompostárna Blansko a kompostárna Náměšť nad Oslavou.