Vyberte si tropické rostliny vhodné na vaši zahradu

Napadlo vás pěstovat tropické rostliny na našich zahradách? Pěstovat je klidně můžete, ale vyžaduje to dostatek znalostí. Základem je správný výběr rostlin, které přežijí v našich podmínkách, ale také se jim daří natolik, že se mohou stát okrasou vaší zahrady. Jaké rostliny vybrat?

Rostliny, které přežijí i mrazy

Pokud se obáváte mrazů, nemusíte, palmy a další subtropické a tropické rostliny přeci jen dávají přednost teplejšímu podnebí, dokáží se adaptovat i na teploty, které se dostávají pod bod mrazu. Některé pouštní rostliny dokáží přežít i přes naše zimní období celkem bez úhony, protože již ve své domovině musí zvládat nejen vedra, ale i velmi nízké noční teploty. Díky těmto teplotním výkyvům se staly rostliny velice odolnými a vhodnými k pěstování i v našich podmínkách.

Datlová palma?

S touto palmou se nejčastěji setkáte v Turecku či na Krétě. Poznáte ji podle dlouhých stříbřitě šedých či zelených listů. Dorůstá výšky až 15 metrů a snese mráz až do -10 stupňů Celsia. V teplejších oblastech naší republiky přežije celkem bez úhony. Vhodné je datlovou palmu pěstovat ve velké nádobě. Od dubna do října ji můžete mít na zahradě a přes zimu ji umístit do místnosti (ideální teplota 3-10 stupňů). Přes léto musíte palmu velmi často a bohatě zalévat, naopak přes zimu jen tak, aby substrát nevysychal.

Trachycarpus

Tento druh palmy je v mírném pásmu nejčastěji pěstovaným. Trachycarpus je rostlinou velmi přizpůsobivou, která je typická mohutným vláknitým kmenem se zbytky řapíků. Listy poznáte podle vějířovitého tvaru a mohou být až metr široké. Pravdou ale je, že palma mívá různě velké listy, jejich šířka se pohybuje od 60 cm do 120 cm. Tento druh palmy v naší zemi můžete pěstovat s naprostým klidem, jelikož palma snese i teploty klesající k mínus dvaceti stupňům.