Vyberte si tropické rostliny vhodné na vaši zahradu II.

I tropické rostliny si musí zvykat na klesající teploty, které se v jejich domovině běžně dostávají pod nulu, když přichází noc. Díky tomu se rostliny stávají odolnými a my je dnes můžeme pěstovat i v našich končinách. Jaké další tropické rostliny můžete umístit na vaši zahradu?

Juka vyniká odolností

Původem jsou stromové juky ze Severní a Střední Ameriky. Našim podmínkám se přizpůsobují ještě lépe než palmy. Vybírat si můžete z rozmanitých druhů juk, ale nejlépe se u nás bude dařit Yucce glauca a Yucce baccara, jejichž kmeny dosahují do výšky až dvou metrů. O juku se nemusíte bát ani v mrazech, snese totiž silné mrazy i pod mínus 20 stupňů Celsia. Pokud si pořídíte Yuccu baccata můžete se těšit na zvoncovité květy, zatímco Yucca glauca se může chlubit tenkými mečovitými listy, které jsou pokryté stříbrným „závojem“. Barevnými listy se žlutými okraji vás okouzlí i Yucca aloifolia.

Kaktusy!

Dopřát si můžete i pěstování kaktusů zvláště na skalkách. Vysadit můžete opuncii poléhavou, která vytváří rozvětvený porost a navíc pravidelně kvete. Na skalce se dobře daří i drobným vysokohorský druhům rodu Rebutia, která vypadá jako roztomilé kulaté a trnité bochánky. I kuželkovité kaktusy z rodu Echinocereus se budou na vaší skalce vyjímat. Abyste mohli mít kaktusy na zahradě po celý rok, při jejich výběru se poraďte s odborníkem, jelikož se můžete velmi snadno splést v pestré nabídce kaktusů.

A co suchomilné rostliny?

Některé z druhý suchomilných rostlin také zvládnou českou zimu, zkuste na zahradě pěstovat agáve. Myslete však na to, aby nebyla přemokřená a dopřejte ji půdu, která je pro ni přirozená v její domovině, Tedy štěrk, písek a dobrá drenáž. Růžice sukulentních rostlin mohou krásně ozdobit vaši kamennou skalku.

Základem pro pěstování tropických rostlin v našich končinách je především dobrá příprava, znalost a výběr správných druhů rostlin.