Pořiďte si zelenou střechu. Má to své výhody!

Zeleně osázené střechy jsou v zahraničí velmi populární, ale pozornost na tento zelený prvek se konečně začíná zvyšovat i u nás. Zelené střechy skvěle izolují, čímž přispívají k tepelnému komfortu v interiéru budovy. Celkově mají také příznivý vliv na klima ve městech. Jelikož zadržují srážkovou vodu a prachová částice, prodlužují životnost střechy. Uvažovali jste již o vysazení zeleni na vaší střeše?

Zelené střechy se rozrůstají

I u nás se zelené střechy začínají rozrůstat, v roce  2017 to bylo o polovinu více zelených střech než v roce 2016, skoro 200 tisíc metrů čtverečních. Dříve byly zelené střechy brány jako záležitost estetická, ale nyní začínáme přicházet i na jejich praktický přínos. Zelené střechy jsou přínosné především ve městech, kde zeleň chybí. Skvěle pohlcují hluk a prach a během léta se starají o příznivější klima ve městě, eliminují vznik tzv. tepelných ostrovů. Zelené střechy jsou dobrou volbou ve městech, okysličují vzduch, zvlhčují a zchlazují ho.

Proč zelenou střechu?

Zelená střecha má samozřejmě i význam pro samotnou budovu, nejen pro své okolí, přispívá k tepelné stabilitě budovy a pomáhá snižovat tepelné ztráty. Vliv má také na ochranu nosné konstrukce a hydroizolaci střechy před vnějšími vlivy. V kombinaci se zateplenou fasádou a novými okny se stává skvělou kombinací a ušetří vám mnoho výdajů za teplo.

Osázení střechy

Podle účelu, který by měla zelená střecha splnit, vybírejte vhodné rostliny. Pokud má být především tepelně-izolačním činitelem, který je v podstatě bezúdržbový, osázejte střechu suchomilnými rostlinami, vhodné jsou rozchodníky, netřesky a různé trávy, kterým nebude vadit delší sucho. V takovém případě nemusí být vrstva substrátu příliš silná. V případě, že má střecha plnit i estetickou funkci a budete na ni budovat posezení, vyberte si rozmanitější palety rostlin. V tom případě navrstvěte větší vrstvu substrátu. Poté zde můžete nasázet i luční květy, byliny, keře a menší stromy. Stále však myslete na to, čím pestřejší zahrada, tím náročnější údržba, zejména na zavlažování.