Jak udržovat v kondici dřevěný zahradní nábytek?

Dřevěný nábytek na terase či zahradě vypadá jednoduše krásně, a právě proto je dřevo jedním z nejvyhledávanějších materiálů pro výrobu zahradního nábytku. Dřevěný nábytek je odolný, tvárný a přímo láká k posezení. Abyste se jeho krásou mohli dlouho kochat, je potřeba se o něj pravidelně starat. Preventivní údržbou prodloužíte životnost dřevěného nábytku a můžete si ho užívat o to déle.

Hlavní je pravidelnost!

U zahradního nábytku z masivu je základním způsobem údržby důkladné čištění, které byste měli dělat dvakrát do roka. Po očištění povrchu přichází na řadu napouštění speciálními oleji. Jedná se o konzervační prostředky, které se vybírají podle daného typu dřeva. Každý typ dřeva totiž vyžaduje jinou ochranu a proto olej vybírejte přímo na míru danému druhu dřeva. Důležitá je v tomto případě pravidelnost údržby, která vás opravdu finančně nijak nezrujnuje. Bez pravidelného čištění a údržby může časem nábytek opanovat zašedlá patina.

Způsoby čištění

Čistit dřevěný nábytek můžete také vysokotlakým čističem. Stačí do jeho nádobky nalít speciální čistič na dřevo a přístroj je schopen odstranit i velmi silné znečištění. Čištění s přístrojem je samozřejmě snazší než klasické manuální. Klasicky však dřevo můžete čistit kartáčem a neutrálním mýdlem či speciálními čističi na daný typ dřeva. Po očištění a uschnutí nábytku se povrch natírá ochranným prostředkem zase zvoleným podle druhu dřeva. Například můžete zakoupit olej na tvrdé dřevo či lazuru na teakový nábytek. s vysokotlakým čističem můžete nábytek také pohodlně impregnovat. Stačí do nádržky nalít impregnační prostředek a nanést na celý nábytek. Impregnace chrání venkovní nábytek před vlivy počasí a nečistotami i po měsíce. Impregnace by se měla nanášet dvakrát do roka. Budete-li svému zahradnímu nábytku dopřávat pravidelnou péči, může vám vydržet po celý život. Dbejte na jeho údržbu a on vám to vrátí svým pohodlím a krásným vzhledem.