Multikáry a scrubmastery jsou skvělými pomocníky pro každého

Multikáru zná i každý malý kluk, ale už méně se ví o scrubmasterech. Přitom se i s druhým strojem můžeme často setkat. Jsou to totiž úklidové stroje, které jsou k vidění při čištění podlah v supermarketech nebo v jiných větších prostorách.

Původ multikár

Multikáry vyrábí německá společnost firma Multicar, která sídlí ve Waltershausenu ve středním Německu. Výroba zde má dlouholetou tradici a tato malá lehká užitková vozidla si získala popularitu nejen v Německu, ale i v jiných zemích. V současné době výrobce produkuje tři typové řady multikár, kterými jsou:

  • Multicar M27 Compact – jde o typ konstruovaný pro instalování transportéru a nosičů nejrůznějších nástaveb
  • Multicar M31 – je typický kompaktní nosič nástaveb a transportérů
  • Multicar M29 – jedná se o úzkorozchodný nosič nástaveb a transportérů

Výhradním dovozcem multikár pro Českou republiku je společnost Unikont Group.

Proč jsou multikáry tak oblíbené?

Hlavní předností je všestrannost jejich využití, o čemž svědčí existence zhruba stovky různých nástaveb. Díky tomu mohou multikáry sloužit k nejrůznějším účelům po celý rok. Využívány jsou především v komunální oblasti, a to k úklidu ulic, k přepravě materiálu či ke svozu odpadků, v létě ke kropení ulic a údržbě městské zeleně, v zimě pak díky možnosti připevnění radlice k odhrnování sněhu z chodníků.

Co jsou scrubmastery

S multikárami mají tyto stroje společné, že jsou rovněž určeny k úklidu, ale na rozdíl od multikár pouze ve vnitřních prostorech. Je to logické, neboť multikáry mají benzínový motor, kdežto scrubmastery jsou poháněny baterií. Baterie je ekologickým zdrojem, který vnitřní prostory neznečišťuje žádnými splodinami. Další výhodou baterií je, že je lze kdykoliv dobíjet ze standardní elektrické zásuvky. Scrubmastery jsou moderní úklidové stroje určené k úklidu a čištění hlavně velkoplošných podlah. Jsou ale i typy, které slouží k úklidu menších ploch, jako je to v případě Scrubmasteru B12. Tento typ má diskový kartáč a vystupující hlavu, což umožňuje dokonale vyčistit i místa v blízkosti okrajů podlah, což by velký scrubmaster nedokázal.