Jak postavit plot z pletiva? Návod krok za krokem

Stavba plotu není tak náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak si plot z pletiva můžete postavit i vy.

    1. Začínáme stavět

Než začnete stavět samotný plot, nejprve si musíte vyhradit trasu, kterou oplocení povede. Po takto vyznačené trase vykopejte díry pro sloupky. Dávejte si pozor, aby vzdálenost mezi jednotlivými sloupky byla zhruba 3 metry. Dbejte na to, aby byly vyhloubené díry přibližně stejně dlouhé. Do takto vyhloubených děr osaďte sloupky. Snažte se, aby byly všechny ve stejné výšce.

Sloupky následně zafixujte betonem nebo zemním vrutem. Pokud zvolíte beton, počkejte alespoň několik dní, než pořádně zatvrdne. Ideální doba je týden. Myslete také na to, že každý osmý sloupek je dobré podepřít vzpěrami. Zabráníte tak deformaci způsobené tahem pletiva. I tyto vzpěry musíte zabetonovat, jinak jejich vliv nebude tak výrazný.

    1. Dokončujeme plot

Na každý ze sloupků umístěte konzole k uchycení pletiva. Pokud zvolíte napínací dráty, umístěte alespoň tři vodorovné řady. V případě konzole na pletivo stačí pouze jedna řada. Celou roli pletiva následně rozviňte podél budoucího plotu. Horní uzly pletiva rozpleťte a přibližně každý šestý přivažte k sloupku s pomocí konzole pro uchycení pletiva na zeď nebo výše zmiňovaných napínacích drátů. Krajní svislou hranu přivažte ke koncovému sloupku.

Pletivo náležitě napněte. Pozor dejte především na horní a spodní část. Snažte se, aby byly dráty co nevíce napnuté, ale rozhodně to nepřehánějte. Takto vypnuté pletivo následně připevněte k dalším řadám konzole nebo napínacímu drátu. Mělo by to být jednodušší, protože tu nejtěžší práci jste už odvedli s první řadou. I druhou a třetí řadu náležitě přivažte k průběžným sloupkům vázacím drátům a na vršky sloupků nasaďte ochranné koncovky (tzv. čepičky). A máte hotovo! Tímto způsobem můžete připravit plot i na vaší zahradě velice rychle a s minimální námahou.