Diokleciánův palác: Chorvatské město ve městě

Je těžké si představit Split v Chorvatsku bez císařského paláce. Téměř tak těžké, jako si představit Řím bez římského Kolosea nebo Káhiru bez Velké pyramidy v Gíze. Pokud má město srdce, pak je Diokleciánův palác životně důležitým místem ve Splitu. Je to spíše jako město ve městě.

Na světě není mnoho měst, která by byla tak hrdá jako Split na téměř dvě tisíciletí historie. Rozdíl je v tom, že tato historie není jen v některých načmáraných poznámkách, ale je zcela evidentní i v dnešním Splitu.

Diokleciánův palác je postaven převážně z bílého vápence z chorvatského ostrova Brač. Stejný kámen byl použit pro mnoho světoznámých budov, včetně Bílého domu ve Washingtonu DC. Rozdíl je v tom, že Bílý dům byl postaven o 1500 let později. Palác je také jedním z mála míst světového dědictví UNESCO v Chorvatsku.

V tomto obdélníkovém římském castrumu (vojenském táboře) o rozměrech 175 x 216 metrů si Gaius Aurelius Valerius Diocletianus vybudoval ideální sídlo pro své dny v důchodu. Stavba mu zabrala devět let a 20 000 otroků. I nejlevnější dovolená je prostředkem k vidění úžasných věcí.

Objevte nejkrásnější historické místo Splitu

Existuje mnoho způsobů, jak navštívit Diokleciánův palác. Nezáleží na tom, jak přijíždíte do Splitu, autobusem, vlakem, trajektem nebo letadlem nebo jedete autem do Chorvatska. Pokud se rozhodnete zůstat ve Splitu na pár dní, první místo, kde se pravděpodobně ocitnete, bude splitská Riva, promenáda na pobřeží.

Najděte Bronze Gate (brána, do které vstupujete z promenády Riva). Je to vstup do Diokleciánových podzemních sklepů, otevřených denně, kde se můžete procházet po výstavách, stáncích s řemesly nebo suvenýry.

Na druhé straně sklepů sejděte po schodech na centrální náměstí paláce zvané Peristil. To je jádro Diokleciánova paláce orámované dvěma kolonádami se sfingami, s impozantní Katedrálou sv. Domnia a Diokleciánovo mauzoleum.