Jak vybudovat skalku na zahradě? Jaké rostliny jsou vhodné? II.

V předchozím článku jsme postupně začali se stavbou skalky. Důležité je si na začátku rozmyslet, jakou velikost by skalka měla mít a kde bude situována. Podle toho začíná shánění kvalitní vhodné půdy a kamenů. Tvorba skalky není akcí na jeden den. Samotné budování skalky zabere poměrně dost času a starost o ní také. Vytvořte si tedy skalku podle vašich představ, na kterou budete mít dostatek času.

Výběr rostlin

Pokud máte připravený terén, umístěnou zeminu i kameny, je na čase nákup rostlin. Už před samotným tvořením skalky byste měli mít alespoň základní představu o tom, jaké rostliny na skalce budou, abyste jim mezi kameny vyhradili dostatek místa. Některé rostliny ho příliš nepotřebují, jiné naopak ano, některým navíc vyhovuje spíše přímé slunce, jiným více stín. Při výběru dbejte na zdravé kusy alpinek a skalniček. Ty můžete zakoupit v trvalkových školkách, zahradních centrech, květinářství či od sousedů. Všímejte si u květin především náročnosti na zálivku a toho, jaké stanoviště je pro ně vhodné. Jižní svah například není vhodný pro alpinky, ty rychle prosychají. Netřesky, sukulenty a jihoafrické delospermy naopak sluníčko milují.

Příprava rostlin

Před vysazováním rostlin si je volně rozmístěte. S plazivými druhy se vydejte do horní části skalky, dominantní rostlinky by měly přijít k originálním kamenům. Nedávejte také rostliny příliš blízko k sobě, i když se vám bude zpočátku zdát, že je skalka prázdná, uvidíte, jak rychle obroste. Nezapomeňte nově obsazenou skalku zalít a doplnit slehlou zeminu. Zasypat skalku ještě můžete jemným štěrkem, ten udrží vlhkost.

Vhodné rostlinky na…

slunné stanoviště: netřesky, pupalka, rozchodník, rozrazil nízké kosatce, lomikámen, mateřídouška, rožec, tařice horská

polostín: hosta, kandíky, prvosenky, zběhovec výběžkatý, dymnivka žlutá, dlužicha krvavá

suchá stanoviště: čistec, hlaváček jarní, kostřava, opuncie, lomikámen vždyživý, karafiát skalkový