Jak zařídit bezbariérový byt?

Úraz či vážná nemoc může naprosto změnit váš život a způsob bydlení. Správně zařízený byt, který bude bezbariérový může zjednodušit  život a dát nám šanci na příjemné bydlení bez překážek. Co vše je však v bytě důležité upravit? 

Úpravy v obývacím pokoji a ložnici

V bezbariérovém bytu by na vás neměly čekat žádné překážky v podobě prahů. Velmi důležitý je dostatek volného prostoru, po kterém se člověk na vozíčku může v klidu pohybovat. Obývací pokoj i ložnice musí splňovat především praktické požadavky a účelnost. Vyhněte se zbytečnému množství nábytku a doplňků, které nejsou nutné. Nábytek musí být také přizpůsoben, především by měl být nižší.

Zařízení kuchyně

Zvláště kuchyň se musí výrazně přizpůsobit možnostem handicapovaného člověka. Nejenže v ní bude trávit hodně času, ale připraví vám řadu nástrah a problémů.  Kuchyň musí být svou výškou přizpůsobena potřebám vozíčkáře a sestavena tak, aby přinášela komfort, ale také bezpečí. Kuchyňská linka musí být položena o něco níž, nejlépe bez spodních skříněk, popřípadě s kolečky, aby byla samotná manipulace snadná. Spodní prostor kuchyňské linky by měl být prázdný, aby do něj osoba na vozíku mohla snadno zajet a v poklidu si připravit to, na co má zrovna chuť. Nejčastěji používané vybavení kuchyně by mělo být umístěno do úrovně očí, aby stačilo pouhé natažení se pro něj. Méně používané předměty se mohou umístit do horních poliček. Dobré je v kuchyni využít i systém posuvných skříněk.

Koupelna a toaleta

I v tomto ohledu chce být člověk samostatný, a proto musí dojít i k úpravě koupelny a toalety. Ty se musí uzpůsobit potřebám a komfortu postiženého. Důležité je níže položený záchod, madla k přidržování na obou stranách. Podstatná je také velikost místnosti a šířka dveří. I umyvadlo by mělo být níže a najít správné místo pro úložné prostory. Nezapomeňte ani na sprchový kout se sklápěcím sedátkem. Chybět nesmí ani protiskluzová podložka.